Scroll Top

Windows İşletim Sistemi Yüklü Bilgisayarlarda Silinen Fotoğraf, Resim ve Görüntüleri Kurtarma

ÖZET
Bu makalemizde , Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar çeşitli nedenlerle silinen, formatlanmış, Raw haline gelmiş ,biçimlendirilmiş fotoğrafları, resimleri ve görüntülerin nasıl kurtarılacağını kısa ve derin teknik bilgilere  girmeden anlatacağız.

EĞER BU İŞLEMİ PROFESYONELLERCE YAPILASINI İSTİYORSAN HEMEN ARA 0505 7349566

Silinen Fotoğraf, Resim ve Görüntüleri Kurtarma

Birçok bilgisayar kullanıcısı, fotoğraf, resim ve görüntüleri yanlışlıkla yada kasıtlı bir şekilde silinmesinden dolayı geri kurtarılmasını talep etmektedir. Eğer kurtarma işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız bu makalemizi dikkatle okuyunuz.

Silinmiş
Fotoğraf ve Resimleri
Kurtar

Bilgisayarda İlk Yapılması Gereken

Öncelikle belirtmek isteriz ki Samsung cep telefonundan sağlıklı bir veri kurtarma yapabilmek için cep telefonunuzda Root yetkilerine sahip olmanız gerekmektedir. Root olmadan yapılacak veri kurtarma işlemlerinde sadece mantıksal dediğimiz kopya alınabilmekte, alınan bu kopya ile az da olsa veri kurtarma işlemi yapılabilmektedir. Ancak cep telefonunuzu Rootlama yapılarak Admin yetkisi ile yetkilendirirseniz cep telefonunuzun tüm alanlarının bir fiziksel kopyası alınmış olacağından çok daha fazla silinmiş verilerinizi kurtarabilirsiniz.
Cep Telefonlarından veri kurtarma dört şekilde yapılmaktadır.

1. Yöntem tüm telefon kullanıcıların rahatlıkla yapabileceği bir seçenektir. Cep telefonunuza uygulama indirdiğiniz marketten (Android Play Store) bir Recovery (silinenleri geri getirme) uygulaması indirerek tarama yapmanızdır.

Bu şekilde silinen fotoğraf video rehber SMS kaydı vb. dosyalarınıza tarama sonucunda ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaların özelliği taramayı ücretsiz yapıp daha sonra silinen dosyanıza rastladığınızda size bir ön izleme göstermektedir. Ön izleme ile gördüğünüz dosyayı kurtarmak istediğinizde sizden uygulamayı satın almanızı isteyecektir. Ödeme yapılıp uygulama satın alındığında uygulamanın gücüne göre Whatsapp Mesaj Yazışma Geçmişi yanı sıra, fotoğraflar, videolar, çağrı kayıtları vb. Gibi diğer veri türlerini kurtarmanıza da yardımcı olur. Ancak bu tarz recovery uygulamaları indirerek yaptığınız veri kurtama şeklinin bir kötü yanı da telefona yeni bir uygulama kurduğunuzda silinmiş alanda bulunan dosyaların üzerine bu uygulamaların kurulmasıdır. O yüzden Profesyonel veri kurtarmacılar tarafından bu yöntem pek tercih edilmez.

2. Yöntem cep telefonunuzu bilgisayara usb bağlantı kablosu ile bağlayarak bilgisayarınızda yüklenmiş Cep telefonu veri kurtarma yazılımı ile taramanızdır. Bu yöntemde cep telefonunuza herhangi bir yazılım yüklenmediği için silinmiş verilerin üzerine bir şeyler yazılma durumu olmadığından verilerinize ulaşmanız daha kolay olacaktır. OXYGEN FORENSIC bu alanda başarılı bulduğumuz yazılımlar arasındadır.

3. Yöntem cep telefonunuzun Uluslararası standartlarda olan devletlerin kolluk kuvvetleri tarafından da tercih edilen özel veri kurtarma cihazlarına bağlanmasıdır. Bu cihazlar maliyeti çok yüksek olduğundan veri kurtarma işlemi başlamadan önce bir analiz ücreti de alınmaktadır. Firmamız tarafından da kullanılan bu alanda en fazla tercih edilen cihaz Cellebrite başarılı bulduğumuz donanımlar arasındadır.

Açılmayan Samsung Cep Telefonundan Silinmiş Whatsapp Mesaj Yazışma Geçmişi, Silinmiş Whatsapp Videoları , Silinmiş Whatsapp Fotoğrafları, Silinmiş Whatsapp arama geçmişi Nasıl Kurtarılır?

4. Yöntem ise Bozuk veya Açılmayan Android Telefonlardan Veri Kurtarma.Yukarıda yazdığımız veri kurtarma türlerinde telefonunuzun çalışıyor durumda olması gerekmektedir. Bazı Samsung Cep Telefonu Kulacıları bize Bozuk, açılmayan, ekranı kırık, suya düşmüş yada anakartı yanmış Samsung Cep Telefonundan veri kurtarma imkanı var mı? Eğer varsa bununla ilgili bilgilendirme yapar mısınız şeklinde sorular yönelmektedir.
Bu sorunun cevabı evet buda mümkündür. cep telefonlarında veri depolama ünitesi olan nand bellek EMMC (içerisinde veri saklayabilmek için güç kaynağına gerek duymayan, geçici değil kalıcı depolama yapabilen, cep telefonunun anakartına gömülü bulunan bir bellek türüdür.) zarar görmedikçe bu anakarttan sökülerek okutulması işlemi ile verilerinizin kurtarılması mümkündür. Bu işlem profesyonel veri kurtarma uzmanları tarafından yapılmaktadır. Pc3000 Mobile bu alanda başarılı bulduğumuz donanımlar arasındadır.

Veri Kurtarma Nedir?

Veri kurtarma, kullanıcıların veri depolama ünitelerinde bulunan dosyaların istem dışı veya kasıtlı olarak bir bozulma ve silinnesidir.

Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Yorumlar (9)

merhaba, yazının son derece bilgilendirici ve öğretici olduğunu düşünüyorum. Özellikle silinen fotoğrafları kurtarma konusunda sağladığınız bilgiler çok değerli. Teşekkürler!

Güzel makale, teşekkürler!

Bu makale harika! Gerçekten Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda silinen fotoğrafları kurtarmak için harika bir rehber. Teşekkürler!

Merhaba, Windows işletim sistemli bilgisayarlarda fotoğraf kurtarma işlemi için harika bir makale. İçerik oldukça açıklayıcı ve faydalı bilgiler içeriyor. Teşekkürler!

Bu makale gerçekten faydalı oldu. Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarımızda silinen fotoğrafları kurtarma konusunda detaylı bilgilere ulaşmak harika. Teşekkürler!

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda silinen fotoğraf, resim ve görüntüleri kurtarma

Yazı çok faydalı oldu, teşekkürler!

Awesome article!

Yoruma kapalı.

HEMEN ARA